PTA hukkas Raplamaa talus linnugrippi nakatunud linnud

Raplamaal Urge külas Rehe talus kõrge nakkusohtlikkusega linnugrippi jäänud kodulinnud on praeguseks surnud või hukatud. Lindude omanik ei oska öelda, kuidas ohtlik haigus tema majapidamisse jõudis, küll aga jättis ta põllumajandus- ja toiduameti (PTA) teavitamata, et tegeleb linnukasvatusega.
Reedel käis kohapeal PTA põhja regiooni juhtivspetsialist Harles Kaup, et kõik ellu jäänud kodulinnud hukata.
"Tegemist on väga ohtliku haigusega. Ja tänaseks on selgeks saanud, et see on kõrge patogeensusega ka. See on üks ohtlikumaid linnuhaigusi, mis meid võib tabada. Ja kahjuks täna me oleme siin tunnistanud seda, et see haigus on meile jõudnud," ütles Kaup.
Talu perenaine Taire ei oska öelda, kuidas viirus tema majapidamisse jõudis.
"Ma tõesti üldse ei oska mitte midagi kahtlustada ega arvata. See oli nagu välk selgest taevast. Meil olid erinevad veelinnud – haned, pardid –, paabulinnud, tuvid ja kanad," rääkis ta.
Esimesed haigustunnused ilmnesid tema sõnul 15. veebruaril, kui kõik munakanad surid. Seepeale saatis Taire ühe kana laborisse testimiseks.
Kaup sõnas, et amet enne taudikahtlust ei teadnud, et Rehe talus linde peetakse.
"Meil oli informatsioon, et antud majapidamine tegeleb alpakade ja lammaste pidamisega. /.../ Loomapidajal on registri teavitamise nõue, antud loomapidaja ei olnud seda teinud, ei olnud teavitanud oma lindudest," rääkis Kaup.
Niisiis kui ka koduses majapidamises linnud surevad või jäävad haigeks, siis ka sellest tuleb kohe teavitada põllumajandus- ja toiduametit.
Linnugripi peamised sümptomid:
- harja, lokutite ja näopiirkonna turse;
- isutus, uimasus kõhulahtisus;
- linnud hingeldavad ja hari ning lokuti muutuvad siniseks;
- munatoodangu järsk langus.
Selleks, et kaitsta oma kodulinde:
- väldi igasugust kokkupuudet metslindudega;
- ära lase kõrvalisi isikuid oma lindude juurde;
- enne lindude juurde minemist ja nende toitmist, pese käed ning vaheta riided ja jalanõud.
- juhul kui märkad ebatavalist suremust, siis teavita sellest veterinaararsti.
- välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.
Mida teha kui leiate surnud linnu:
- teavita hukkununa leitud veelindude (haned, luiged), hulganisti surnud metslindude või surnud röövlindude korjustest veebirakenduse http://linnugripp.ee/teata kaudu, kuhu saab jätta asukoha koordinaadid ja ka pildi, mis lihtsustab lindude leidmist. Teateid saab jätta ka helistades infotelefonil +372 605 4767.
- Kodulinnu surmast teavita veterinaararsti, kellelt saad edasised suunised.
Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse. Seetõttu on eriti oluline, et kõik linnupidajad, kaasa arvatud hobilinnupidajad, järgivad bioturvalisuse meetmeid enda lindude kaitseks. Operatiivset infot linnugripiga seonduva kohta leiab ameti veebilehelt.